"Wszyscy razem" – wywiad z Bartkiem "Żółtym" Żółkosiem (Tylko Rock nr 12 (16), grudzień 1992)

Tylko Rock nr 12 (16), grudzień 1992

 

Na naszych koncertach publika może robić wszystko - wpadać na scenę, śpiewać. Byle tylko nic się nie stało ze sprzętem - mówi Bartek Żółkoś, wokalista i basista warszawskiej punkowej grupy Dee Facto.

Pod koniec września Dee Facto wygrało przegląd zespołów Rockowa Scena w Stodole. Byliśmy bardzo zaskoczeni.... Grało tam tyle kapel lepszych technicznie od nas - mówi szczerze Bartek. Menażer Dee Facto Paweł Trzebiatowski tłumaczy sukces tym, że mają swoje sposoby nawiązywania kontaktu z publicznością, że liczy się zabawa.

Dee Facto istnieje od 1989 roku. Skład zespołu wielokrotnie się zmieniał. Mają na swoim koncie "przebój" Uliczna kultura - no w końcu jak inaczej nazwać utwór, który przez dziewięć tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów radia Overground. Jednak pierwsze profesjonalne nagranie zrobili dopiero niedawno w studiu Wilanów - utwór Nie bój się. Nie będą go lansować, bo niezbyt pasuje do punkowo-core'owego repertuaru grupy. Chcieliśmy się tylko sprawdzić w takim rockowym graniu mówi Bartek. Może w przyszłości coś z tym zrobimy.

Na razie koncentrują się na nagrywaniu debiutanckiej płyty. Weszli do studia w Wilanowie w drugiej połowie października. Tym czasem jacyś sprytni piraci z Wybrzeża już wydali kasetę Dee Facto. Z mozołem pozbierali nagrania radiowe z Brumu, Overgroundu... Bartek jest nie tyle wściekły co zdziwiony.

Żółkoś jest niekwestionowanym liderem Dee Facto - nie tylko śpiewa i gra na basie, ale pisze także wszystkie teksty. Muzykę komponuje z gitarzystami Robertem Pilichem i Mariuszem Lipińskim. Podobno przez teksty ludzie porównują Dee Facto do Dezertera. Przypuszczam, że chodzi o zbieżności w krytyce podziałów subkulturowych - mówi Bartek. Nam chodzi o to, żeby ludzie przestali zwracać na nie uwagę. Na naszym koncercie w Fugazi byli razem skini, punki i wszyscy dobrze się bawili. (is)

Skład Dee Fado:
Bartek Żółkoś - voc, b;
Mariusz Lipiński - g;
Robert Pilich - g;
Piotr Palęcki - k;
Robert Dorosz - dr