"Muzyczne OKO – Dee Facto" (10/20 Magazyn Nastolatków nr 11 (13), grudzień 1992)

10/20 Magazyn Nastolatków nr 11 (13), grudzień 1992

 

Warszawska grupa DEE FACTO powstala we wrześniu 1989 r. jako trio. Mając perkusję, gitarę basową, gitarę elektryczną i vocal muzycy doszli do wniosku, iż warto rozbudować skład instrumentalny, czego efektem było dołączenie "Piti" (instrumenty klawiszowe) i Adama Domieniewskiego (gitara elektryczna). W tym składzie nagrali i wylansowali przebój, jakim był utwór "Uliczna kultura". Rzecz bardzo ciekawa, to to, iż nagranie było półprofesjonalne, i nie spełniające wymagań radiowych, a mimo to, przez 6 miesięcy znajdowało się na liście przebojów Radia Overground, w tym przez kilka tygodni na pierwszym miejscu. Obecny skład grupy, który wyklarował się w 1990 roku, to: Robert Dorosz - perkusja, Mariusz Lipiński - gitara elektryczna, Piotr Palęcki - instrumenty klawiszowe, Hubert Pilich - "roztargniony" gitarzysta i Bartek Żółkoś - gitara basowa, śpiew, jak również autor wszystkich tekstów piosenek. Grają muzykę w stylu punk-rock. Ich teksty poruszają tematykę pacyfistyczną. Dotyczą przemocy, z jaką spotykają się codziennie młodzi ludzie, a także spraw związanych z narkomanią, ekologią i istnieniem.

Strzał Dee Facto - Rockowa Scena w Stodole 

"Każdy jest sobą i to się liczy" - to niemalże credo Bartka, pod którym podpisuje się reszta zespołu. Jest to swego rodzaju przesłanka i apel do wszystkich młodych ludzi o przeciwstawienie się przemocy i agresji, zachowanie tożsamości i wierności sobie.

Dotychczas zespół koncertował w Warszawie, w klubach STODOŁA i FUGAZI, jak również w Otwocku i Legionowie. Ich koncerty cieszą się dużą popularnością i zawsze odbywały się przy komplecie publiczności. Największym sukcesem tej formacji jest zdobycie I nagrody podczas konkursu Rockowa Scena w STODOLE. Spośród 76 zespołów, które nadesłały kasety z nagraniami swoich utworów, właśnie grupa DEE FACTO znalazła się w finale... i wygrała go. Tym samym uzyskała możliwość nagrania w profesjonalnym studiu materiału na płytę (20 sesji sześciogodzinnych). Dzięki temu możemy już wkrótce spodziewać się (grudzień '92 - styczeń '93) pierwszego longplaya, na którym znajdzie się cały dotych-czasowy repertuar. Ulepszeniu zostanie poddana strona muzyczna utworów. Jedyne nagrania, jakimi mogą do tej pory dysponować ich fani, to pirackie wydanie kasety z koncertu.

Jeżeli ktoś pragnie wysłuchać nie tylko dobrej muzyki, ale i wyszaleć się, niech koniecznie uda się na koncert zaspołu DEE FACTO.

Ich koncerty już wkrótce...